Czy pierwotne ujęcie zaliczki na rozliczeniach międzyokresowych przychodów, a następnie przeksięgowanie w pozostałe przychody operacyjne jest prawidłowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. realizuje projekt UE polegający na wprowadzeniu na rynek specjalistycznego preparatu. W czerwcu 2021 r. otrzymała zaliczkę, z której następnie pokrywała w 85% wydatki związane z przedmiotowym projektem: wynagrodzenia, usługi prawne związane z patentem, wytworzenie testowej partii produktu na potrzeby badań laboratoryjnych na potrzeby rejestracji i dopuszczenia produktu do obrotu, prace B+R nad opracowaniem technologii przemysłowego wytwarzania preparatu, przeprowadzenie badań laboratoryjnych. W grudniu 2021 złożyła wniosek rozliczający zaliczkę (w 80%), który w I połowie stycznia 2022 został zatwierdzony. Wydatki przedstawione we wniosku zostały zatwierdzone przez instytucję zarządzającą. W 2021 r. spółka poniosła wydatki związane z projektem, których wartość przekracza łączną wartość zaliczki.

Czy pierwotne ujęcie zaliczki na rozliczeniach międzyokresowych przychodów, a następnie przeksięgowanie w pozostałe przychody operacyjne jest prawidłowe? W którym momencie przeksięgować zaliczkę na pozostałe przychody operacyjne - w momencie poniesienia wydatku czy na koniec roku (informacja o zatwierdzeniu po dniu bilansowym ale przed sporządzeniem SF)? Jak w sprawozdaniu finansowym ująć nierozliczoną część zaliczki (20%), a jak koszty, które zostały poniesione w 2021 r., ale nie zostały jeszcze zatwierdzone?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX