Czy pielęgniarce zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kociemba Alicja
Odpowiedzi udzielono: 21 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy pracowników niepełnoetatowych, pielęgniarek, zatrudnionych na 1/2 etatu. Pracują w systemie równoważnym, tzn. praca w wybrane dni po 12 godzin plus jeden dyżur krótszy, korygujący, aby wypracować godziny obliczone proporcjonalnie dla wymiaru etatu. Okres rozliczeniowy 1-miesięczny. W miesiącu kwietniu 2023 r. oprócz zaplanowanych dyżurów, powstała konieczność pracy dodatkowej. Jedna pielęgniarka pracowała dodatkowo 12 godzin, druga 24. Tym samym rozliczenie wygląda tak: 1) zaplanowane 72 godz. 12 min - wypracowane 84 godz. 12 min. (czyli w jednym dniu: plan dzień wolny W 5/ wykonanie praca 12 godz.) 2) zaplanowane 72 godz. 12 min - wypracowane 96 godz. 12 min. (czyli w jednym dniu: pan dzień wolny W 5 / wykonanie 12 godz, oraz w drugim dniu: plan dzień wolny / wykonanie 12 godz.). Żadna z pracownic nie posiada w umowie o pracę klauzuli o limicie godzin ponadwymiarowych, którego przekroczenie uprawnia do dodatku jak za godziny nadliczbowe. Norma dobowa dla stanowiska pielęgniarki - 7 godz. 35 min, norma tygodniowa - 37 godz. 35 min. (dla pełnego etatu).

Czy w przypadku pracowników niepełnoetatowych powyższa norma dobowa i tygodniowa jest taka sama, czy należy ją proporcjonalnie pomniejszyć?

Czy w opisanym przykładzie doszło do przekroczenia normy średniotygodniowej?

Czy w związku z brakiem zapisu w umowie o limicie godzin ponadwymiarowych, którego przekroczenie uprawnia do dodatku jak za godziny nadliczbowe, każdy dodatkowy dyżur należy rozbić na 7 godz. 35 min. bez prawa do dodatku i dopiero przekroczenie podstawowej normy, czyli pozostałe 4 godz. 25 min. z prawem do dodatku jak za godziny nadliczbowe?

Czy może rozliczenie czasu pracy powinno przebiegać zupełnie inaczej, tj. porównanie czasu zaplanowanego z wykonaniem i przyznanie dodatku za godz. nadliczbowe za wszystkie wypracowane, czyli odpowiednio za 12 godzin nadliczbowych dla pracownicy 1 oraz za 24 godziny nadliczbowe dla drugiej pracownicy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX