Czy piec do wyżarzania rur podlega pod standardy emisyjne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 11 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Chcemy sprowadzić z UE i zainstalować w Polsce używany piec do wyżarzania rur. Piec będzie się składał z transporterów rolkowych na wejściu i wyjściu, z komory gorącej (temp ok. 920 stopni C bez endogazu, a w przypadku zastosowania endogazu 1100 stopni C), generatora endogazu. Zasilany będzie gazem metanowym (gazem ziemnym). Łącznie 72 palniki o mocy 25kW (= łącznie 1,8MW) - spalanie zamknięte. Nie jestem pewien, czy wszystkie palniki mają jeden wspólny komin, czy są podzielone na sekcje do osobnych kominów.

Czy taki piec podlega pod standardy emisyjne określone na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania?

Czy ten piec należy do średnich obiektów energetycznego spalania?

Jeżeli nie, to jakie inne przepisy regulują wymagania stawiane takim piecom w Polsce (w kwestii uzyskiwania decyzji środowiskowych – uwarunkowania / emisje)?

Chcemy mieć po prostu pewność, że po jego zakupieniu i przywiezieniu do Polski nikt nie zabroni nam jego uruchomienia ze względu na niespełnienie jakichkolwiek wymagań środowiskowych, albo nie każe go modyfikować w 95%, żeby dostosować do aktualnych wymagań.

Proszę także o wskazanie przepisów, które będą dotyczyły takiego pieca w Polsce.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX