Czy pełnomocnictwo dla członka konsorcjum do podpisania umowy w postaci elektronicznej może być podpisane podpisem zaufanym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracamy się z pytaniem w poniższej sprawie: Stosownie do art. 58 ust. 2 p.z.p. "W przypadku wspólnego ubiegania się udzielenie zamówienia, wykonawcy mają obowiązek ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.". Czyniąc zadość obowiązkowi wynikającemu z ustawy jeden z wykonawców występujących wspólnie, w postępowaniu o wartości mniejszej niż progi unijne, udzielił pełnomocnikowi konsorcjum pełnomocnictwa do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego opatrzonego podpisem zaufanym, co jest zgodne z § 7 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30.12.2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie, który traktuje, że w przypadku postępowań lub konkursów o wartości mniejszej niż progi unijne (...) pełnomocnictwo opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Mając na uwadze powyższe oraz nawiązując do art. 8 ust. 1 p.z.p., zgodnie z którym "Do czynności podejmowanych przez zamawiającego, wykonawców oraz uczestników konkursu w postępowaniu o udzielenie zamówienia i konkursie oraz do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej".

Czy pełnomocnictwo złożone wraz z ofertą obejmujące upoważnienie do złożenia oferty i zawarcia umowy, opatrzne podpisem zaufanym będzie miało prawidłową formę do zawarcia umowy, którą strony zamierzają podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy mimo prawidłowej formy pełnomocnictwa złożonego na etapie postępowania, zamawiający powinien jednak wymagać od konsorcjanta złożenia nowego pełnomocnictwa podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX