Czy PCPR w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej podczas spotkań z rodzicami oraz krewnymi może stosować monitoring wizyjny z możliwością nagrywania dźwięku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w PCPR w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej podczas spotkań z rodzicami oraz krewnymi (na terenie PCPR), związanego z ochroną podmiotowości dziecka ze szczególnym uwzględnieniem prawa dziecka do osobistych kontaktów z rodzicami, ochrony przed arbitralną i bezprawną ingerencją w życie dziecka, a także ochrony przed poniżającym traktowaniem i karaniem można stosować monitoring wizyjny z możliwością nagrywania dźwięku?

Podczas spotkań rodziców z dziećmi w specjalnie do tego przeznaczonym pokoju spotkań rodzice niekiedy przekazują dzieciom niewłaściwe treści (np. straszą dzieci, upokarzają, stosują destruktywną krytykę, nastawiają przeciwko opiekunom itp.). W spotkaniach nie uczestniczą pracownicy PCPR. W przypadku możliwości użycia dźwięku pracownik PCPR miałby możliwość ochrony dziecka przed poniżającym traktowaniem (zwrócenie uwagi, przerwanie spotkania). Możliwość nagrywania dźwięku może też stanowić dowód dla Sądu niewłaściwego zachowania rodzica wobec dziecka.

Jakie kroki należy poczynić, by było możliwe stosowanie monitoringu obrazu i dźwięku?

Jaka jest podstawa przetwarza danych przez PCPR z monitoringu w pokoju spotkań - art. 6 ust.1 lit. f RODO czy też dodatkowo każdorazowo powinna być uzyskana zgoda rodziców i opiekunów dzieci?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX