Czy PCPR ma prawo żądać decyzji od GOPS czy udzielić urlopowania rodzicom biologicznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Małoletnie dzieci rodziny X znajdują się w rodzinnej pieczy zastępczej.

Rodzina biologiczna współpracuje z asystentem rodziny. Rodzina biologiczna składa w PCPR wnioski o urlopowanie małoletnich dzieci na okres 3-4 dni. W związku z powyższym, PCPR zwraca się do GOPS z prośbą o informację, czy wnioskodawcy są w stanie zapewnić dzieciom odpowiednie warunki bytowe, wyżywienie, środki czystości, a także atmosferę wolną od przemocy i alkoholu.

Na prośbę PCPR pracownicy GOPS (asystent rodziny, pracownik socjalny) udają się dodatkowo w teren. W momencie wizyty pracowników GOPS jest wszystko w porządku, mieszkanie jest czyste, rodzina jest zaopatrzona w żywność, posiada niezbędne artykuły do pielęgnacji dzieci. Rodzina na pytania pracowników GOPS o alkohol oraz inne środki odurzające informuje, że utrzymują abstynencję/wstrzemięźliwość. Deklarują ją także podczas urlopowania dzieci. GOPS w związku z powyższym, wysyła do PCPR informację o stanie faktycznym, czyli o tym, co zastali danego dnia pracownicy GOPS. Nie zamieszcza w odpowiedzi opinii, a jedynie informację.

Czy PCPR ma prawo żądać decyzji od GOPS czy udzielić urlopowania rodzicom biologicznym?

Na jakiej podstawie PCPR żąda kontroli asystenta rodziny podczas urlopowania małoletnich dodatkowo w weekendy?

Na jakiej podstawie PCPR wystawia pismo do GOPS, że na podstawie wystawionej opinii GOPS udzielił urlopowania, gdzie to była jedynie informacja o stanie faktycznym konkretnego dnia?

Kto w ogóle jest jednostką uprawnioną do urlopowania małoletnich dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej do rodziny biologicznej?

Kto ponosi odpowiedzialność za urlopowane dzieci?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX