Czy palcówkę opiekuńczo-wychowawczą należy traktować jako placówkę zapewniającą całodobową opiekę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 3 lipca 2017 r.

PYTANIE

Strona pobierała świadczenia rodzinne (zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne), świadczenie wychowawcze oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego na syna, jednakże w związku z postanowieniem sądu o umieszczeniu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz równoczesnym osadzeniem strony w areszcie śledczym, decyzje przyznające świadczenia zostały uchylone (w skład członków rodziny wchodziła strona - ojciec i dziecko). Obecnie po opuszczeniu aresztu śledczego strona ponownie złożyła wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, wniosek o świadczenie wychowawcze, wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także o świadczenie pielęgnacyjne na dziecko (orzeczenie kwalifikuje do pobierania świadczeń). Postanowienie sądu o umieszczeniu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej nie zostało zmienione, bądź uchylone w żaden sposób. Strona do wniosków dołączyła pismo z sądu o udzieleniu małoletniemu przepustki do domu ojca na czas wakacji.

Czy w tej sytuacji prawo do świadczeń rodzinnych, wychowawczych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługuje na dziecko umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej postanowieniem sądu, a któremu udzielono przepustki na czas wakacji i które przebywać będzie pod opieką ojca, który nie podejmuje zatrudnienia?

Jak należy interpretować w tej sytuacji art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. b u.ś.r.?

Czy palcówkę opiekuńczo-wychowawczą należy traktować jako placówkę zapewniającą całodobową opiekę, o której mowa w art. 17 u.ś.r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX