Czy pacjent, u którego dwa lata wcześniej rozpoznano przewlekłe zapalenie wątroby i który z tego powodu był leczony w szpitalu (jest pod kontrolą poradni specjalistycznej, zgłasza się do poradni POZ z powodu bólów brzucha), musi być za każdym razem (przy każdej wizycie u lekarza) zgłaszany do PPI Sanitarnego na podstawie art 27 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczeniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 23 maja 2016 r.

PYTANIE

Czy pacjent, u którego dwa lata wcześniej rozpoznano przewlekłe zapalenie wątroby i który z tego powodu był leczony w szpitalu, jest pod kontrolą poradni specjalistycznej zgłasza się do poradni POZ z powodu bólów brzucha (wobec tego jednym z rozpoznań po tym spotkaniu u lekarza POZ będzie B18.1), musi być za każdym razem (przy każdej wizycie u lekarza) zgłaszany do PPI Sanitarnego na podstawie art. 27 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczeniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?

Czy pacjenta skierowanego z POZ do poradni dermatologicznej z rozpoznaniem "Róża - A46", czyli u którego lekarz POZ rozpoznał chorobę i wdrożył leczenie, a nie jedynie podejrzewał to schorzenie, lekarz z poradni dermatologicznej ma również zgłosić do Sanepidu w oparciu o wyżej wymieniony akt prawny?

Drugi/trzeci /czwarty raz?

Jeśli wizyt w związku z tym schorzeniem będzie tyle?

Czy pacjenta, u którego podczas korzystania z nocnej i świątecznej pomocy medycznej rozpoznano Ospę wietrzną (BO1) i polecono mu zgłosić się na kontrolę do swojego lekarza POZ, np. po dwóch dniach, lekarz POZ ma znowu zgłaszać do Sanepidu w oparciu o wyżej wymieniony akt prawny?

Czy obowiązek zgłoszenia dotyczy lekarza stawiającego rozpoznanie lub podejrzenie schorzenia podlegającego zgłaszaniu?

A wobec tego kolejni lekarze mający styczność z pacjentem u którego rozpoznano dana chorobę są z tego obowiązku zwolnieni?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX