Czy pacjenci psychiatryczni przywożeni karetką powinni być przyjmowani w SOR?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy izby przyjęć przy oddziale psychiatrycznym szpitala wielospecjalistycznego. Izba i oddział psychiatryczny mieszczą się w innym budynku niż pozostałe oddziały szpitala, w tym SOR oraz zaplecze diagnostyczne (m.in.pracownia komputerowa, laboratoria). W izbie przyjęć jest zatrudniona pielęgniarka w dni robocze w godz.7.00-14.25, poza tymi godzinami nie ma zatrudnionego tam personelu. Często pacjenci przywożeni KP wymagają diagnostyki stanu somatycznego (zaburzenia psychiczne są wtórne do objawów choroby) i taka diagnostyka na izbie jest niemożliwa (brak personelu). Dyrektor szpitala wydał zarządzenie: "Na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz § 7 ust. 1 Statutu Szpitala zarządzam, co następuje: § 1. Ustalam następujący sposób organizacji pracy w Zespole Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z Izbą Przyjęć: Pacjenci przywiezieni karetką z objawami choroby psychicznej są przyjmowani w Izbie Przyjęć Oddziału Psychiatrycznego, pacjenci ze skierowaniem do Oddziału Psychiatrycznego są zaopatrywani przez lekarza Oddziału zgodnie ze skierowaniem. W razie potrzeby oceny specjalistycznej z innej dziedziny obowiązuje tryb konsultacji.".

Czy takie zarządzenie jest zgodne z u.p.r.m., u.p.p. i u.o.z.p.?

Czy pacjenci z objawami psychicznymi nie są w ten sposób dyskryminowani i pozbawieni możliwości dostępu do świadczeń medycznych i pełnej diagnostyki?

Czy pacjenci przywożeni karetką nie powinni być przyjmowani w SOR gdzie odbywa się triage (segregacja)?

Czy lekarz SOR może odmówić przyjęcia pacjenta do SOR z karetki bez wpisu tego do dokumentacji i odesłać do izby przyjęć?

Czy w ten sposób nie obarcza się psychiatrów obowiązkiem segregacji (triagu) pacjentów?

Psychiatra nie jest lekarzem systemu ratownictwa.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX