Czy otrzymanie kaucji zabezpieczającej stanowi dla Spółki przychód czy też będzie neutralne podatkowo?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 30 października 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka świadczy usługi doradcze na rynku nieruchomości m.in dla zagranicznych kontrahentów. Dla realizacji złożonego projektu dla Rosyjskiego kontrahenta, Spółka zawarła umowę generalną w ramach której uzgodniono ogólny zakres prac, które będą wykonywane przez 6 miesięcy w jednym roku podatkowym. W przypadku zdecydowania się na poszczególne usługi w ramach umowy generalnej warunki wykonania zostaną uszczegółowione w ramach dodatkowej umowy na konkretną usługę. W całym 6 miesięcznym okresie Spółka może wykonać kilka bądź kilkanaście usług doradczych. W związku z chęcią uniknięcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta, ewentualnie uciążliwej windykacji Spółka zdecydowała się wprowadzić do umowy generalnej kaucję zabezpieczającą przed tymi zdarzeniami. Otrzymana przez Spółkę kaucja zabezpiecza należności wynikające z wszystkich usług w ramach umowy generalnej i ma charakter zwrotny.

W związku z tym czy otrzymanie kaucji zabezpieczającej będzie stanowiła dla Spółki przychód czy też będzie neutralna podatkowo?

Czy miałoby jakiekolwiek znaczenie, gdyby w okresie dysponowania kaucją spółka wykorzystywała otrzymaną kwotę do celów własnej działalności (czyli de facto obracała pieniędzmi i uzyskiwała z nich zysk)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX