Czy oświadczenie mówiące o tym, które usługi będzie wykonywać wykonawca, na którego zasoby powołują się wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie jest podmiotowym środkiem dowodowym żądanym wraz z ofertą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieńko Monika
Odpowiedzi udzielono: 9 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaki jest status oświadczenia, o którym mowa w art. 117 ust. 4 nowego PZP?

Czy jest to podmiotowy środek dowodowy żądany wraz z ofertą?

Czy zamawiający na podstawie art. 128 nowego PZP może wezwać do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia oświadczenia, o którym mowa w art. 117 ust. 4 nowego PZP?

Jeżeli tak, to jako podmiotowy środek dowodowy czy jako inne oświadczenie składane w postepowaniu?

Zgodnie z definicją zawartą w art. 7 nowego PZP przez podmiotowe środki dowodowe należy rozumieć środki służące potwierdzeniu braku podstaw wykluczenia, spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, z wyjątkiem oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 nowego PZP. Oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 nowego PZP nie jest wymienione w rozporządzeniu w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy. Natomiast § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie stanowi "(…) podmiotowe środki dowodowe, w tym oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 nowego PZP, (…) sporządza się w postaci elektronicznej (…)". Zapis ten sugeruje, że jest to podmiotowy środek dowodowy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX