Czy ostatni etap przedsięwzięcia deweloperskiego opisany w harmonogramie powinien bezwzględnie obejmować uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Obzejta Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w ramach brzmienia definicji przedsięwzięcia deweloperskiego (art. 3 pkt. 6) obowiązującej pod reżimem starej ustawy deweloperskiej ostatni etap przedsięwzięcia deweloperskiego ("PD") opisany w harmonogramie PD zawartym w prospekcie informacyjnym ma bezwzględnie w zakresie katalogu czynności do wykonania po stronie Inwestora poza pracami budowlanymi obejmować również uzyskanie pozwolenia na użytkowanie ("PnU") budynku względnie zawiadomienia o zakończeniu budowy, przy jednoczesnym braku sprzeciwu ze strony właściwego organu?

Różnica w poglądach pomiędzy Bankiem prowadzącym rachunek powierniczy i Inwestorem polega na uzależnieniu przez Bank zwolnienia środków z rachunku powierniczego po zakończeniu budowy oraz dostarczenia do Banku PnU względnie alternatywnej decyzji administracyjnej, w tym zawiadomienia o zakończeniu budowy. Uzyskanie PnU zostało wpisane w ramach czynności ostatniego etapu w harmonogramie PD, ale Inwestor poinformował Bank, że planuje z zachowaniem pozyskania zgód nabywców i równolegle przy jednoczesnej zmianie zawartych dotychczas umów deweloperskich zmienić prospekt informacyjny i wyeliminować z ostatniego etapu uzyskanie decyzji administracyjnej, która to decyzja jest objęta kontrolą rzeczową prowadzoną przez Bank przez uprawnionego Doradcę technicznego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX