Czy osobie, która ma tylko część udziałową w spalonym budynku należy się pomoc w formie finansowej z uwagi na pożar domu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2021 r.

PYTANIE

Osoba starsza, znajdująca się w związku małżeńskim, posiadająca emeryturę, zwróciła się z wnioskiem o pomoc w formie finansowej z uwagi na pożar domu z przeznaczeniem na zakup materiałów budowlanych i bieżące potrzeby.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej ww. osoba ma przekroczone kryterium dochodowe, z własnej woli, nieprzymuszonej mieszkała w domu, który był bardzo zapuszczony, składowano w nim różne przedmioty, wraz ze swoimi braćmi (wcześniej był opiekunem prawnym dla jednego z braci, ale został tego pozbawiony z uwagi na nienależytą opiekę).

Obecnie zamieszkuje na terenie pogorzeliska w namiocie, choć jego żona ma dom w miejscowości położonej około 4 km od miejsca zdarzenia. Małżonka osoby pełni funkcję opiekuna prawnego dla jednego ze swoich szwagrów, dla drugiego jest kuratorem. Szwagrowie obecnie zostali w trybie zabezpieczenia umieszczeni w domu pomocy społecznej. Wnioskodawca nadal zamieszkuje na pogorzelisku, pilnując mienia (gruntu), żona codziennie go odwiedza, przynosi mu posiłki. Pan ma udział w gruncie i spalonym budynku w 5/36, pozostała część należy do 3 jego braci oraz innego krewnego oraz nieżyjącej osoby.

Jak należy postąpić w oparciu o złożony wniosek, czy osobie, która ma tylko część udziałową w spalonym budynku należy się wsparcie (zgodnie z decyzją Inspektora Nadzoru Budowlanego spalony dom nadaje się do rozbiórki)?

Pan ma możliwość mieszkać w domu żony, jednak jest roszczeniowy. Ma zapewnione bieżące potrzeby, własny dochód, jest w stałym kontakcie z żoną, która go buntuje.

Jak należy przeprowadzić postępowanie?

Organ skłania się do wydania odmownej decyzji wnioskodawcy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX