Czy osoba umieszczona w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym posiada prawo do zasiłku okresowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 23 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Ośrodka na początku września br. wpłynęło podanie osoby o pomoc w formie zasiłku okresowego na zakup ubrań, środków czystości i artykułów higienicznych oraz artykułów piśmienniczych i karty doładowującej do telefonu, a także o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym finansowanym ze środków publicznych na okres 90 dni.

Od 12 sierpnia br. przebywa w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w G., gdzie został umieszczony na wniosek Komendanta Policji postanowieniem Sądu Okręgowego I Wydziału Cywilnego.

W Ośrodku ma zapewnione leczenie psychiatryczne i podstawowe internistyczne, jednak placówka nie prowadzi diagnostyki, w związku z tym zachodzi konieczność wydania decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Z ustaleń wynika, że placówka zapewnia 3 posiłki dziennie, papier toaletowy i mydło, nie zabezpiecza odzieży, środków higieny, itp.

W przepisach znaleźć można dwa odrębne stanowiska. Jedno, że osobę umieszczoną w Ośrodku w G. nie należy traktować jak osoby odbywającej karę pozbawienia wolności. Tym samym osoba taka posiada prawo do świadczeń z pomocy społecznej, ponieważ w sprawie wydawane jest postanowienie w postępowaniu cywilnym, a nie karnym, a nadzór nad placówką sprawuje Minister Zdrowia.

Drugie stanowisko mówi, że pobyt w ww. Ośrodku rodzi takie same konsekwencje prawne, jak przepis art. 13 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, tj. odbywanie kary pozbawienia wolności, ponieważ osoba umieszczona jest osobą izolowaną w wyniku orzeczenia Sądu w ośrodku zamkniętym, gdzie nie może wykonywać pracy, rejestrować się w urzędzie pracy, nie jest bezrobotna itd. i należy to utożsamiać z odbywaniem kary pozbawienia wolności.

Osoba taka jest przymusowo umieszczona przez Państwo w ośrodku zamkniętym i ma zapewnione warunki niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. W związku z tym, przyznanie świadczeń nie spełniłoby zasad zawartych w art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.

Jakie stanowisko jest prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX