Czy osoba świadcząca usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jest zobowiązana stosować minimalną stawkę godzinową, w odniesieniu do swoich usług?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od 1 stycznia 2017 r. w przypadku umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 k.c. wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług wynosi 13,00 zł.

Czy osoba świadcząca usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej (nie zatrudnia pracowników) jest zobowiązana stosować minimalną stawkę godzinową w odniesieniu do swoich usług?

W jakiej formie powinna prowadzić dokumentację, z której będzie wynikać że stawka za godzinę jest utrzymana na minimalnym poziomie, tj. 13,00 zł?

Jakie formy dokumentacji dla osoby świadczącej usługi jednoosobowo dopuszcza ustawa?

Czy formą dokumentową może być, np. wystawiona faktura, w której to każdorazowo będzie wykazana liczba godzin wykonanej usługi, gdzie po podzieleniu wartości z faktury przez wykazaną liczbę godzin będzie można obliczyć stawkę za godzinową?

Czy informacja o liczbie godzin dotycząca konkretnej usługi, może być zawarta w treści faktury?

Czy jeśli faktura będzie spełniała przesłanki, aby uznać ją za formę dokumentową, to czy każdorazowo musi być podpisana przez zleceniodawcę w kontekście zmiany przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę?

Czy w przypadku osób, które świadczą usługi na podstawie zawartej umowy zlecenie, musi być prowadzony odrębny rejestr godzin?

Czy ten rejestr musi być podpisany przez zleceniobiorcę i zleceniodawcę?

Kto prowadzi ten rejestr wówczas?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX