Czy osoba rozwiedziona ubiegająca się o zasiłek rodzinny powinna wliczać dochód ojca trzeciego dziecka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy na pewno Państwa odpowiedź na pytanie QA1322521 jest prawidłowa, tj.: ,,Jeżeli wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego na dzieci złoży osoba rozwiedziona, która z poprzedniego związku ma dwoje dzieci, a w składzie rodziny nie wymienia ojca trzeciego dziecka, nie musi wykazywać jego dochodów (ani za 2018 r. ani obecnie), skoro z ojcem tego dziecka nie tworzy rodziny"?

W ustawie o świadczeniach rodzinnych jest następujący zapis dotyczący rodziny: rodzinie - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2017 r. poz. 2092); do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko; a więc mowa o rodzicach dzieci, czyli nie ma mowy, tak jak w ustawie o pomocy społecznej, iż rodzina są to wszystkie osoby wspólnie zamieszkujące i gospodarujące, lecz art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych to katalog zamknięty i ściśle określony. Według mnie nie można wykluczyć w takim razie dochodów ojca trzeciego dziecka, od którego matka nie starała się o zasądzenie alimentów.

Czy matka dziecka nie powinna wpisać w skład rodziny ojca jej trzeciego dziecka i wykazać dochodów tego Pana, skoro nie ma od niego zasądzonych na syna?

Proszę rozważyć, czy Państwa odpowiedź na nasze pytanie jest właściwa.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX