Czy osoba pełnoletnia, która posiadała wcześniej KDR może złożyć wniosek sama na siebie o przedłużenie ważności karty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 11 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pełnoletnia dziewczyna w dniu 20-09-2023 r. złożyła wniosek o wydanie KDR dla siebie jako członka rodziny wielodzietnej, który był wcześniej jej posiadaczem, dołączając do wniosku orzeczenie o stopniu umiarkowanym wydanym w dniu 21-10-2020 r. (pierwsze orzeczenie, poprzednia karta nie była wydana z uwzględnieniem orzeczenia). Obecnie w rodzinie znajduje się dwoje dzieci spełniających warunki ustawy.

KDR była ważna do dnia 02-07-2019, czyli do dnia 18-tych urodzin. Wcześniej KDR nie była wydana z uwzględnieniem ww. orzeczenia, ponieważ uzyskała je już rok po uzyskaniu pełnoletności, a więc po utracie ważności karty. Orzeczenie ma stopień umiarkowany, niepełnosprawność istnieje od wczesnego dzieciństwa wydane – bezterminowo.

Czy osoba pełnoletnia, która posiadała wcześniej KDR może złożyć wniosek sama na siebie o przedłużenie ważności karty?

Czy Pani należy się KDR po 4 latach od utraty ważności tej karty ze względu na uzyskane orzeczenie?

Czy należy przyznać KDR w sytuacji uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności nabytym po 20 roku życia przy kontynuacji nauki w szkole, jednocześnie przy braku ważności karty od dnia 02-07-2019 r., tj. 18 lat?

Jeżeli możemy wydać nową Kartę, to datą ważności karty ma być zawsze data ważności orzeczenia?

Czy przyznając nową KDR dla pełnoletniej osoby (kontynuacja) należy ustalić, czy w danym momencie w rodzinie są inne dzieci spełniające warunki ustawy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX