Czy osoba niepełnosprawna niestanowiąca personelu zakładu może prowadzić również rehabilitację ruchową dla innych pracowników niepełnosprawnych w ZAZ?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brząkowski Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 14 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W trakcie kontroli zakładu aktywności zawodowej (ZAZ) instytucja kontrolująca zakomunikowała nam, że osoba niepełnosprawna niestanowiąca personelu zakładu (magister fizjoterapii z uprawnieniami) nieprawnie świadczy usługi do wewnątrz zakładu tj. oprócz świadczenia usług z zakresu odnowy biologicznej dla klientów zewnętrznych prowadzi również rehabilitację ruchową dla innych pracowników niepełnosprawnych. W ocenie instytucji kontrolującej osoby niepełnosprawne mające wskazanie do pracy w ZAZ nie mogą wykonywać czynności "zarezerwowanych" dla personelu zakładu.

Czy oznacza to, że grupa osób niepełnosprawnych nie może (mając do tego stosowne uprawnienia) świadczyć usług do wewnątrz zakładu?

Czy jest to równoznaczne z tym, że osoby niepełnosprawne, niestanowiące personelu ZAZ nie mogą prowadzić rehabilitacji innych osób niepełnosprawnych, nie mogą sprzątać pomieszczeń, w których zatrudniony jest personel, albo nie mogą być asystentami np. księgowej?

W naszej ocenie powierzenie bardziej odpowiedzialnych zadań sprzyja rozwojowi pracowników i aktywizuje ich zawodowo, ponadto stanowi formę awansu i docenienia pracownika. Nadmieniam, że umowa o dofinansowanie kosztów działania zakładu w żadnym punkcie nie zakazuje powierzania osobom niepełnosprawnym czynności przeznaczonych dla personelu zakładu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX