Czy osoba ma uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 6 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kwalifikacje na stanowisko pracownika socjalnego.

Osoba posiada dyplom ukończenia studiów licencjackich na kierunku nauki o rodzinie. Dyplom uzyskała w dniu 23 września 2010 r. Studia rozpoczęła w październiku 2007 r.

W suplemencie dyplomu w Informacji o uprawnieniach posiadacza dyplomu jest zapis: Wiedza zdobyta na kierunku nauki o rodzinie kwalifikuje absolwenta do podjęcia pracy w charakterze specjalisty pracy z rodziną (Dz.U. 2004, Nr 47, poz. 447), pracownika poradni małżeńskich i rodzinnych (doradca), pracownika wymiaru sprawiedliwości (kurator społeczny), pracownika w agencjach samorządowych oraz w instytucjach profilaktyki rodzinnej i w placówkach opiekuńczo - rehabilitacyjnych.

Czy osoba ma uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego?

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:

1) posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych;

2) ukończyła studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej;

3) do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków:

a) pedagogika,

b) pedagogika specjalna,

c) politologia,

d) polityka społeczna,

e) psychologia,

f) socjologia,

g) nauki o rodzinie;

oraz z wydanymi kwalifikacjami uprawniającymi w Polsce do wykonywania zawodu regulowanego pracownik socjalny.

Ad. 3. Przepis art. 116 ust. 1 pkt 3 dotyczy wyłącznie studentów, którzy rozpoczęli realizację wskazanej wyżej specjalności począwszy od dnia 01 października 2008 r., a dyplom ukończenia studiów uzyskali w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia 2013 r. Zatem specjalność przygotowująca do zawodu pracownika socjalnego została wprowadzona począwszy od roku akademickiego 2008/2009, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 stycznia 2008 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX