Czy osoba, która studiowała pedagogikę na Papieskim Wydziale Teologicznym, ma kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu pracownika socjalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy osoba, która studiowała pedagogikę na Papieskim Wydziale Teologicznym i uzyskała magistra w zakresie pedagogiki społecznej w 1999 r. ma kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu pracownika socjalnego?

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1876), pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków: 1) posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych; 2) ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna; 3) do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków: a) pedagogika, b) pedagogika specjalna, c) politologia, d) polityka społeczna, e) psychologia, f) socjologia, g) nauki o rodzinie. Na zasadzie zachowania praw nabytych prawo do wykonywania zawodu mają także osoby, które spełniły wcześniejsze wymagania lub uzupełniły wykształcenie – art. 156 ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z art. 156 ust. 1a ustawy o pomocy społecznej, osoby, które przed dniem 1 maja 2004 r. ukończyły studia wyższe na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia, politologia i nauki społeczne lub socjologia, mogą wykonywać zawód pracownika socjalnego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX