Czy osoba, która ponownie ubiega się o wydanie uprawnienia do kierowania pojazdami powinna dołączyć do wniosku nowe orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 6 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 12 lutego 2023 r.

PYTANIE

Kierowcy decyzją z 26.10.2022 r. w trybie art. 18 pkt 2 lit. b ustawy z 2.12.2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie kategorii B. Obecnie ponownie ubiega się o wydanie uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie kategorii B.

Czy wobec powyższego, ww. osoba znalazła się w sytuacji opisanej w art. 104 ustawy z 5.01.2011 r. o kierujących pojazdami i należy zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24.12.2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami traktować ją jako osobę ubiegającą się o wydanie po raz pierwszy prawa jazdy, która jest zobligowana dołączyć do wniosku (o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia) nowe orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, skoro przepis § 5 ust. 9 rozporządzenia nie wymaga tego, o ile orzeczenia zgromadzone w aktach ewidencyjnych są ważne w zakresie kategorii prawa jazdy, o którą ubiega się osoba?

W aktach ewidencyjnych znajduje się orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii B. Termin następnego badania lekarz wyznaczył na dzień 3 grudnia 2035 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX