Czy osady ściekowe wytworzone na oczyszczalni własnej należy traktować jako substrat do produkcji polepszacza gleby?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2021 r.

PYTANIE

Przedsiębiorca zamierza przetwarzać w procesie odzysku R3 w technologii FuelCal ustabilizowane komunalne osady ściekowe wytworzone w oczyszczalni własnej oraz od dostawców z zewnątrz. Metoda ta polega na wykorzystaniu reakcji egzotermicznej z udziałem wysoko reaktywnego wapna CaO, w wyniku której powstaje produkt - środek wspomagający uprawę roślin. Przedsiębiorca decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uzyskał stosowne pozwolenie na wprowadzenie do obrotu organiczno-mineralnego środka poprawiającego właściwości gleby. Instalacja do oczyszczania ścieków i instalacja do przeróbki osadów stanowi jeden ciąg technologiczny. Wytworzone w procesie oczyszczania ścieków osady ściekowe poddane będą bezpośrednio procesowi obróbki i nie będą magazynowane na żadnym etapie procesu przetwarzania.

Czy posiadanie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwalnia przedsiębiorcę z uzyskania zezwolenia na przetwarzanie ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych pochodzących z oczyszczania ścieków z własnej oczyszczalni i ubiegania się o stosowne zezwolenie jedynie w przypadku osadów ściekowych dostarczanych z zewnątrz?

Czy osady ściekowe wytworzone na oczyszczalni własnej należy traktować jako substrat do produkcji polepszacza gleby i czy wówczas utracą status odpadu?

Czy w wyjątkowych sytuacjach np. awaria instalacji do przeróbki osadu ściekowego (w przypadku gdy uznamy, że wytworzony na oczyszczalni ścieków osad nie jest odpadem a substratem) przedsiębiorca powinien prowadzić ewidencję odpadu?

Czy też przedsiębiorca zawsze powinien traktować wytworzony w instalacji do oczyszczania ścieków osad ściekowy jako odpad, prowadzić ewidencję i wykazywać w zbiorczym zestawieniu o odpadach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX