Czy orzeczenie wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności zmieniające stopień niepełnosprawności jest prawomocne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Culepa Michał
Odpowiedzi udzielono: 28 grudnia 2022 r.

PYTANIE

Pracownik złożył wniosek o wydanie nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dotychczas miał orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności obowiązujący do 31.07.2022 r. Miejski zespół ds. orzekania o niepełnosprawności w dniu 1.08.2022 zmienił stopień niepełnosprawności na lekki obowiązujący do dnia 1.08.2024 r. W dniu 12.08.2022 r. pracownica odwołała się od orzeczenia miejskiego zespołu. W dniu 12.11.2022 r. na posiedzeniu wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Czy to orzeczenie ma charakter ostateczny?

Orzeczenie zostało przekazane pracownikowi za pośrednictwem Poczty Polskiej. W dniu 13.12.2022 r. pracownik przedłożył pracodawcy orzeczenie wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i poinformował pracodawcę, iż zgodnie z pouczeniem na orzeczeniu będzie składał odwołanie do sądu rejonowego z zachowaniem 1 miesiąca.

Jakie obowiązują obecnie pracownika, do czasu wydania prawomocnego wyroku sądu, normy czasu pracy? Od jakiej daty wliczać pracownika do lekkiego stopnia niepełnosprawności? Czy orzeczenie wojewódzkiego zespołu ma charakter obowiązujący na dzień przedłożenia pracodawcy orzeczenia? Co w przypadku, gdy sąd przywróci umiarkowany stopień niepełnosprawności pracownikowi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX