Czy organy mogą dokonać egzekucji z majątku małżonki, podczas gdy nie wydano na małżonkę decyzji o odpowiedzialności i nie wystawiono tytułów wykonawczych na imiona obojga małżonków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 lipca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 17 kwietnia 2008 r.

PYTANIE

Od 2004 r. prowadzone jest postępowanie podatkowe przez Urząd Kontroli Skarbowej w przedsiębiorstwie jednoosobowym. Właściciel do 29 listopada 2007 r. pozostawał we wspólności majątkowej.

Od 9 stycznia 2008 r. orzeczona jest separacja, jednakże małżonkowie nie zrobili podziału majątku. Dotychczas wydano już dwukrotnie decyzje w podatku VAT za m-ce od marca do grudnia 2002 r., które zostały uchylone z winy organu skarbowego, tj. - 31 grudnia 2005 r. i 31 grudnia 2007 r.

Przy czym wykonanie pierwszej decyzji wstrzymano.

Po wydaniu drugiej decyzji, wszczęto egzekucje; poprzez zajęcie konta bankowego zobowiązanego oraz wpis na hipotekę kaucyjną na wspólnej nieruchomości -15 grudnia 2007 r., który został wykreślony 29 lutego 2008 r. w związku ze złożeniem wniosku o cofnięcie z uwagi na uchylenie decyzji podatkowych, wpis został wykreślony przed jego uprawomocnieniem się. Sąd umorzył postępowanie.

W związku z powyższym, czy doszło do przerwania biegu przedawnienia;

- kiedy decyzje podatkowe nie zostały doręczone podatnikowi, a pełnomocnikowi, który nie był do tego umocowany?

- czy organy mogą dokonać egzekucji z części majątku małżonki (przejmując udziały), pod czas gdy nie wydano na małżonkę decyzji o odpowiedzialności, i nie wystawiono tytułów wykonawczych na imiona obojga małżonków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX