Czy organizacja odzysku może uwzględnić w masie olejów odpadowych poddanych recyklingowi ilość użytych przez przedsiębiorcę olejów bazowych pochodzących z regeneracji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 lutego 2020 r.
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 lutego 2015 r.

PYTANIE

Zgodnie art. 3 ust. 10 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej - dalej u.o.p.g.o., przedsiębiorca produkujący w kraju oleje smarowe z udziałem wytworzonych w kraju olejów bazowych pochodzących z regeneracji (przedsiębiorca nabywa je od podmiotów prowadzących proces regeneracji w specjalistycznej instalacji) może je włączyć do rzeczywiście uzyskanego poziomu recyklingu, przy spełnieniu wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakie powinien spełnić przedsiębiorca produkujący w kraju oleje smarowe z udziałem wytworzonych w kraju olejów bazowych pochodzących z regeneracji, w celu włączenia ich do rzeczywiście uzyskanego poziomu recyklingu.

Czy w przypadku posiadania przez tego przedsiębiorcę umowy z organizacją odzysku jest możliwość uwzględnienia przez tę organizację ilości olejów bazowych, pochodzących z regeneracji użytych przez przedsiębiorcę do wytworzenia wprowadzonych na rynek krajowy olejów smarowych, w masie olejów odpadowych poddanych recyklingowi?

Jeśli tak, to na podstawie jakich dokumentów organizacja odzysku może uwzględnić w swoim sprawozdaniu OŚ-OP1 ww. masę olejów bazowych pochodzących z regeneracji?

Czy też przepis ten adresowany jest do przedsiębiorców rozliczających obowiązki ustawowe samodzielnie?

Czy w ww. przypadku można dane ilości wliczyć do masy olejów odpadowych poddanych odzyskowi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX