Czy organ wydający pozwolenie zintegrowane powinien nakłonić wnioskodawcę do zmiany systemu chłodzenia z uwagi na szkodliwość HFC dla środowiska?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 marca 2024 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2017 r.

PYTANIE

Firma prowadzi instalację do uboju drobiu i aktualnie ubiega się o wydanie pozwolenia zintegrowanego. Co istotne firma posiada układ chłodniczy wykorzystujący czynnik R404a, który oparty jest na wodorofluorowęglowodorach (HFC). Wnioskujący dowodzi, że substancje te nie stanowią czynników zubażających warstwę ozonową, co jest zgodne z prawdą - w myśl przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych - dalej u.s.z.w.o., a także zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Aczkolwiek z informacji podanych w Internecie wynika, że HFC to substancje o bardzo wysokim współczynniku globalnego ocieplenia (GWP) i mają one ogromny wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego.

Czy fakt ten ma jakiekolwiek znaczenie na etapie wydawania pozwolenia zintegrowanego?

Czy organ wydający pozwolenie powinien w jakikolwiek sposób (dopuszczalny prawem) nakłonić wnioskodawcę do zmiany systemu chłodzenia z uwagi na opisaną powyżej szkodliwość HFC dla środowiska?

Jaka byłaby podstawa prawna do takich działań?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX