Czy organ właściwy w przedmiocie wydania decyzji środowiskowej ma ustalić we własnym zakresie, czy planowane zmiany będą faktycznie wymagały zmiany pozwolenia zintegrowanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 17 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z postanowieniami ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. organem właściwym w sprawach przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zakładów, gdzie jest eksploatowana instalacja, która jest kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, jest marszałek województwa. W pozostałych przypadkach właściwym do wydania pozwolenia zintegrowanego jest starosta.

Jeśli inwestor zakłada zmiany wpływające na funkcjonowanie i emisje instalacji, dla której marszałek województwa wydał pozwolenie zintegrowane (przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko - bezprogowe) i zmiany te wpisują się w § 3 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś., to organ właściwy do wydania decyzji środowiskowej powinien zwrócić się do marszałka województwa o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w związku z możliwą koniecznością zmiany pozwolenia zintegrowanego?

Czy organ właściwy w przedmiocie wydania decyzji środowiskowej ma ustalić we własnym zakresie, czy planowane zmiany będą faktycznie wymagały zmiany pozwolenia zintegrowanego i czy istnieje podstawa, aby zasięgnąć opinii organu właściwego do wydania pozwolenia zintegrowanego (zmiany tego pozwolenia)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX