Czy organ właściwy w Polsce ma podstawy do wydania decyzji o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Instytucja norweska wysłała pismo do Urzędu Wojewódzkiego, z którego wynika, że strona pobrała nienależnie świadczenia rodzinne na terenie Norwegii w kwocie 21 080 NOK. Instytucja ta zwróciła się w trybie art. 72 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z 16.09.2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. L nr 284 z dnia 30.10.2009 r.) o potrącenie z kwot zaległych lub bieżących płatności kwoty 21 080 NOK, ze względu na nienależnie pobrane świadczenia na terenie Norwegii.

W przypadku ustalenia, że świadczenia wychowawcze są wypłacane stronie stosownie do ww. przepisów kwota nienależnie pobranych za granicą świadczeń, winna zostać potrącona ze świadczeń wypłacanych na terenie Polski. W piśmie podano numer rachunku bankowego wskazany przez instytucję norweską. Kwotę nienależnie pobraną należy przeliczyć na pierwszy dzień miesiąca, w którym wniosek został wysłany po raz pierwszy do instytucji polskiej, tj. 01.07.2021 r.

Czy mamy wydać decyzję żądającą zwrotu nienależnie pobranych świadczeń dla wniosku zagranicznego?

Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej wydać decyzję?

Na jakie artykuły się powołać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX