Czy organ właściwy dłużnika powinien podjąć czynności z art. 5 ust. 3b u.p.o.u.a., czyli złożyć wniosek o ściganie za przestępstwo z art. 209 k.k.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 25 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2021 r. organ właściwy dłużnika wydał decyzję uznającą dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, następnie wystąpił z zapytaniem do Centralnej Ewidencji Kierowców, czy dłużnik posiada uprawnienie do kierowania pojazdami oraz złożył wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Z uwagi na negatywną odpowiedź z Centralnej Ewidencji Kierowców nie kierowano wniosku o zatrzymanie prawo jazdy.

W 2022 r. w związku z nowym (kolejnym) wnioskiem o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego wezwano dłużnika na wywiad alimentacyjny, jednak dłużnik nie zgłosił się na wywiad. Decyzja uznająca dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych jest w obrocie prawnym (decyzja wydana w 2021 r.).

Czy w takim stanie rzeczy, w związku z nowym wnioskiem o podjęcie działań wobec dłużnika, mając na względzie obowiązywanie decyzji uznającej dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, organ właściwy dłużnika powinien podjąć czynności z art. 5 ust. 3b ustawy, czyli złożyć wniosek o ściganie za przestępstwo z art. 209 Kodeksu karnego i uzyskać ponownie informację o posiadaniu uprawnienia do kierowania pojazdami oraz ewentualnie skierować wniosek do Starosty, co jest zależne od odpowiedzi z Centralnej Ewidencji Kierowców?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX