Czy organ winien wszczynać postępowanie administracyjne wysyłając zawiadomienie, a następnie zawiesić z uwagi na brak zakończenia sprawy przed sądem cywilnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 19 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina w lipcu 2021 r. złożyła pozew do sądu o rozwiązanie umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste w oparciu o art. 240 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740) - dalej k.c. (nieruchomość nie została zabudowana do dnia dzisiejszego). W umowie z 1997 r. o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste zostały wpisane warunki: rozpoczęcie zabudowy powinno nastąpić w okresie (dwóch) lat od dnia zawarcia aktu notarialnego, a zakończenie w ciągu 5 (pięciu) lat. Użytkownik wieczysty po otrzymaniu pozwu z sądu złożył natychmiast wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w trybie ustawy z 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2019 r. poz. 1314). W odpowiedzi na pozew powołano się na ww. wniosek.

Bardzo proszę o zajęcie stanowiska, czy organ winien wszczynać postępowanie administracyjne (art. 61 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) – dalej k.p.a.) wysyłając stosowne zawiadomienie, a następnie zawiesić z uwagi na brak zakończenia sprawy przed sądem cywilnym odnośnie przedmiotowej nieruchomości?

Czy istnieją jednak wprost przesłanki o wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania (art. 61a k.p.a.)?

Czy sprawa w sądzie z powództwa gminy jest uzasadnioną przyczyną, że postępowanie nie może być wszczęte?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX