Nowość Czy organ powinien wymagać od prowadzącego instalację przeprowadzenia badań poziomu hałasu i po ich przedłożeniu ocenić, czy zmiana instalacji ma charakter istotny czy nieistotny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład posiada pozwolenie zintegrowane. W pozwoleniu został określony dopuszczalny poziom hałasu emitowany do środowiska, który nie może przekroczyć 50 dB w porze dziennej. Poziom ten został ustalony z uwagi na to, że w momencie wydania pozwolenia zintegrowanego, zakład zlokalizowany był w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Obecnie uległ zmianie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i teren przylegający do zakładu zmienił się z zabudowy jednorodzinnej na zabudowę mieszkaniowo-usługową, dla której dopuszczalne normy hałasu są wyższe i wynoszą 55 dB w porze dziennej. Zakład wystąpił do starosty z wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego w związku ze zmianą ilości (zwiększeniem) urządzeń emitujących hałas na terenie zakładu oraz ich lokalizacji na terenie zakładu. Obecnie zakład przekracza dopuszczalny poziom emisji hałasu określony w pozwoleniu tj. 50dB w porze dziennej.

Czy zmiana pozwolenia zintegrowanego związana ze zmianą ilości oraz lokalizacji urządzeń emitujących hałas na terenie zakładu oraz w zakresie zmiany w pozwoleniu poziomu emisji do środowiska z 50dB na 55dB wynikająca ze zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będzie istotną zmianą instalacji czy nieistotną wynikającą z konieczności dostosowania jej do zmian wynikających ze zmiany miejscowego planu zagospodarowania, który obecnie dopuszcza dla terenu sąsiadującego z zakładem poziom hałasu do 55dB?

Czy organ powinien wymagać od prowadzącego instalację przeprowadzenia badań poziomu hałasu i po ich przedłożeniu ocenić, czy zmiana instalacji ma charakter istotny czy nieistotny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX