Czy organ powinien wezwać stronę do złożenia wyjaśnień dlaczego nie został złożony wniosek o wydanie nowego orzeczenia i ewentualnie uchylić decyzję przedłużającą zasiłek pielęgnacyjny z urzędu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dziecko miało ważne orzeczenie o niepełnosprawności do 31 grudnia 2021 roku i na jego podstawie rodzic pobierał zasiłek pielęgnacyjny przyznany do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin ważności orzeczenia. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność upływa w terminie od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Rodzic dziecka w trakcie rozmowy telefonicznej potwierdził chęć dalszego pobierania zasiłku pielęgnacyjnego dla swojego niepełnosprawnego dziecka (notatka służbowa sporządzona z rozmowy). Organ z mocy prawa przedłużył z urzędu prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Dziecko nie posiada aktualnie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności i w sprawie nie został ponownie złożony wniosek o jego wydanie.

Czy organ powinien nadal wypłacać zasiłek pielęgnacyjny do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego? Czy organ powinien wezwać stronę do złożenia wyjaśnień dlaczego nie został złożony wniosek o wydanie nowego orzeczenia i ewentualnie uchylić decyzję przedłużającą zasiłek pielęgnacyjny z urzędu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX