Czy organ powinien wezwać stronę do uzupełnienia braków wniosku o przedłożenie prawomocnego postanowienia o dziale spadku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 25 października 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Postępowanie w sprawie podziału nieruchomości zostało wszczęte w 2014 r. postanowieniem o zgodności proponowanego podziału z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość stanowi współwłasność po 1/2 części (1/2 - małżeństwo, 1/2 - osoba fizyczna). W 2016 r. do urzędu gminy wpłynął wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości. Wniosek jest podpisany tylko przez osobę fizyczną i jednego ze współmałżonków. W toku postępowania okazało się, że jeden ze współmałżonków zmarł w 2015 r. Do wniosku o wydanie decyzji strona załączyła postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, z którego wynika, że spadek po jednym z małżonków na podstawie ustawy nabyli wdowiec oraz synowie. W księdze wieczystej spadek nie został ujawniony, z informacji z rejestru gruntów wynika także, że nadal nieruchomość stanowi współwłasność małżeństwa i osoby fizycznej.

Czy organ powinien wezwać stronę do uzupełnienia braków wniosku o przedłożenie prawomocnego postanowienia o dziale spadku?

Czy postępowanie powinno być wszczęte od początku, jeśli na protokole przyjęcia granic nieruchomości podpisał się tylko współmałżonek i osoba fizyczna?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX