Czy organ powinien wezwać PGW Wody Polskie do przedłożenia oryginału lub urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 33 § 3 k.p.a. odpisu pełnomocnictwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wnioskiem złożonym w sierpniu 2023 r. zwróciło się do Burmistrza o wycinkę drzew. Wniosek został podpisany przez Dyrektora Zarządu Zlewni. Do wniosku załączone zostały dwa odpisy pełnomocnictwa poświadczone przez notariusza. Pierwsze udzielone przez Prezesa Wód Polskich Dyrektorowi Regionalnego Zarządu, drugie przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Dyrektorowi Zarządu Zlewni wraz z potwierdzeniem opłaty skarbowej w wysokości 34 zł. Postępowanie zakończyło się wydaniem decyzji zezwalającej na wycinkę przedmiotowych drzew. W grudniu 2023 r. kolejnym wnioskiem PGW zwróciło się o wycinkę innych drzew. Do wniosku zostało załączone ksero ww. pełnomocnictw.

Czy organ powinien wezwać PGW Wody Polskie do przedłożenia oryginału lub urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 33 § 3 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. odpisu pełnomocnictwa?

Czy na podstawie wcześniej załączonych odpisów pełnomocnictw organ może w związku z art. 76a k.p.a. poświadczyć zgodność ww. odpisów pełnomocnictw z oryginałem?

Jak opłatę skarbową należy pobrać w przedmiotowej sytuacji?

Jak należy rozumieć art. 76a § 2b k.p.a.?

Czy organ tylko na żądanie strony i w przypadku okazania przez stronę oryginał dokumentu wraz z odpisem może poświadczyć zgodność odpisu dokumentu z oryginałem?

Z przepisów art. 33 k.p.a. wynika, że organ musi zostać zawiadomiony o fakcie ustanowienia pełnomocnika w danej konkretnej sprawie np. poprzez złożenie dokumentu pełnomocnictwa do akt konkretnej sprawy.

Czy fakt załączenia kopii pełnomocnictw można uznać, że strona poinformowała o ustanowieniu pełnomocnictwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX