Czy organ powinien przychylić się do wniosku i wydać zezwolenie na usunięcie drzew, mimo że zapisy prawa miejscowego nakazują zachowywać zadrzewienia śródpolne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grecki Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona wystąpiła z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew z gatunku topola kanadyjska, które rosną na działkach oznaczonych jako grunty orne oraz łąki (użytkowane zgodnie z przeznaczeniem) i stanowią zadrzewienia śródpolne. We wniosku jako przyczynę usunięcia drzew wnioskodawca wskazał stwarzanie zagrożenia dla życia i mienia ludzi, a także zły stan zdrowotny drzew. Jednak oględziny wykazały, że drzewa są w dobrym stanie fitosanitarnym, a ponadto rosną w znacznej odległości od szlaków drogowych i pieszych oraz od jakichkolwiek zabudowań - nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Podczas oględzin strona przyznała, że topole nie są jeszcze w aż tak złym stanie zdrowotnym. Jednak stwierdziła, że osiągnęły już wiek rębności (50 lat), po przekroczeniu którego zazwyczaj zaczynają zamierać. Dodała, że drzewa utrudniają prowadzenie ekonomicznej i bezpiecznej gospodarki rolnej. Zaznaczyła, że przy np. renowacji łąk może uszkodzić sprzęt rolniczy oraz korzenie drzew i dlatego wolałby je wcześniej wyciąć. Ww. drzewa nie rosną na środku pola, a przy granicach działek oddzielając sąsiednie tereny użytkowane rolniczo. Ponadto, zgodnie z ustaleniami MPZP dla danego obszaru w zakresie zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu ustalono, że należy zachować i ochraniać zadrzewienia śródpolne z dopuszczeniem ich wycinki wyłącznie ze względów przeciwpowodziowych, zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub budowy, odbudowy lub utrzymania urządzeń wodnych.

Czy organ powinien przychylić się do wniosku i wydać zezwolenie na usunięcie ww. drzew, mimo że zapisy prawa miejscowego nakazują zachowywać zadrzewienia śródpolne?

Czy w przypadku wydania zezwolenia na usunięcie drzew z gat. topola kanadyjska w decyzji można odstąpić od naliczenia opłaty za ich usunięcie, zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 11 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2020 r. poz. 55) – dalej u.o.p. uzasadniając ją utrudnieniami w prowadzeniu gospodarki rolnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX