Czy organ powinien dochodzić zwrotu przekazanego wynagrodzenia za pełnienie funkcji opiekuna prawnego za okres pełnoletności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Opiekun prawny, postanowieniem sądowym uzyskał wynagrodzenie za pełnienie funkcji opiekuna prawnego nad małoletnim (art. 53a ustawy o pomocy społecznej).

Zgodnie z treścią postanowienia miało być ono wypłacane "od dnia uprawomocnienia się postanowienia do ostatniego dnia każdego kolejno po sobie następującego miesiąca". OPS poinformował stronę na etapie przyznawania wynagrodzenia o tym, aby informowała ona o każdej zmianie sytuacji osobistej uprawniającej do pobierania świadczenia, w tym o utracie prawa do przedstawicielstwa ustawowego (zgodnie z art. 53a ust. 2 u.p.s., udzielenie świadczenia nie wymaga decyzji, w związku z czym, gmina każdorazowo zamiast decyzji, przekazuje pismo informujące dla opiekuna prawnego).

Zgodnie z art. 170 ustawy z 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy – dalej k.r.o., "gdy małoletni osiągnie pełnoletność albo gdy przywrócona zostanie nad nim władza rodzicielska, opieka ustaje z mocy prawa".

Czy wynika z tego, iż po osiągnięciu pełnoletności, postanowienie sądowe o ustanowieniu opieki prawnej staje się bezprzedmiotowe, a co za tym idzie, wygasa również postanowienie sądowe o przyznaniu wynagrodzenia na podstawie art. 53a u.p.s., nie powinno być wypłacane od momentu osiągnięcia pełnoletności?

W omawianym przypadku, małoletni osiągnął pełnoletność, lecz wynagrodzenie było wypłacane przez kilka miesięcy po osiągnięciu pełnoletności. Po powzięciu informacji o pełnoletności, organ wstrzymał wypłatę.

Czy organ powinien dochodzić zwrotu przekazanego wynagrodzenia za okres pełnoletności?

Jeżeli tak, to na jakie przepisy się powołać?

Czy na nienależnie pobrane świadczenie z ustawy o pomocy społecznej, czy na inne przepisy?

Czy Sąd przyznając wynagrodzenie, nie powinien wskazać do jakiego momentu świadczenie przysługuje?

Czy organ powinien weryfikować prawo strony do wynagrodzenia, po rozpoczęciu jego wypłaty?

Jeżeli tak, to na podstawie jakich przepisów?

Uzupełnienie treści pytania:

Mam jednak pytanie uzupełniające, bowiem zgodnie z wcześniejszą opinią (z roku 2021 i dotyczącą innej sprawy) https://sip.lex.pl//question-and-answer/622513633 padła sugestia, aby " W ocenie odpowiadającego, organ powinien do opiekuna skierować wezwanie do zapłaty, a w przypadku bezskuteczności w dochodzeniu roszczenia wystąpić z powództwem sądowym w oparciu o art. 410 § 2 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny ".

Czy stanowisko to wygasło?

Czy w omawianej, bieżącej sytuacji, organ pomocy społecznej jest zobowiązany do zastosowania tej procedury, czy jednak, jako organ jedynie wykonujący orzeczenie sądu, po uzyskaniu informacji od Sądu o dacie ustanowienia wynagrodzenia, organ zaprzestaje wypłaty i nie dokonuje kolejnych czynności, w tym nie wzywa do zapłaty w rozumieniu kodeksu cywilnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX