Czy organ powinien badać istnienie siedliska czy przyjąć zapis w zgłoszeniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smolczewska Maria
Odpowiedzi udzielono: 10 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy organ ab może przyjąć zgłoszenie budowy silosu zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U z 2023 r. poz. 682) - dalej pr. bud. tj obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: naziemnego silosu na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m?

W opinii organu tutejszego brak istniejącego siedliska, gdyż na działce inwestora zgodnie ze szkicem usytuowania (jak również wydanymi wcześniej pozwoleniami, jak i zapisem w ewidencji gruntów) jest istniejący budynek mieszkalny oraz wiaty (kat. III) w trakcie budowy - na w/w obiekty wydane były pozwolenia na budowę, gdzie w decyzji o warunkach zabudowy wpisano zabudowa mieszkalna jednorodzinna. Do przedmiotowego zgłoszenia budowy silosu dołączono decyzję WZ (ustalającą warunki dla silosu) w zabudowie zagrodowej - nadmienić należy, iż wszystkie wydane decyzje WZ obejmowały zakresem ten sam teren.

Czy zatem organ powinien badać istnienie siedliska czy przyjąć zapis w zgłoszeniu, w którym tak inwestor określa zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 29 lit. c pr. bud.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX