Czy organ powinien analizować dokument, na który powołuje się wnioskodawca składając oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 1 lutego 2021 r.

PYTANIE

Gmina jako inwestor wystąpiła z wnioskiem pozwolenia na budowę drogi do wniosku dołączając oświadczenie o posiadanym prawie wpisując jako tytuł, z którego wynika prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zgodę - pismo Polskich Wód z 9.09.2020 r., jednocześnie załączając to pismo do wniosku. Po analizie wniosku i dokumentacji organ ma wątpliwości co do prawa, jakie wynika z treści pisma Polskich Wód, gdyż w pierwszej części pisma udzielają prawa do dysponowania, a w dalszej części warunkują to prawo podpisaniem umowy (treść pisma w załączeniu).

Czy organ na takiej podstawie może wydać pozwolenie na budowę, czy organ powinien analizować załączony dokument, na który powołuje się wnioskodawca składając oświadczenie, czy z treści tego pisma wynika wprost prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane bez potrzeby podpisania takiej umowy, czy konieczne jest podpisanie umowy, aby inwestor posiadał prawo do dysponowania?

Pismo Polskich Wód z 9.09.2020 r. "...W odpowiedzi na pismo z dnia x, w sprawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w związku z realizacją zadania – budowy drogi gminnej łączącej ulicę X z ulicą X w m. X –dz. nr X, PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, działając na podstawie art. 528 w zw. z art. 258 ust. 1 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr. wod., udziela inwestorowi – gminie X, prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Formalną podstawą do dysponowania nieruchomością gruntową, zgodnie z art. 261 ust. 1 i 2a oraz art. 264 pr. wod., będzie umowa użytkowania gruntów pokrytych wodami zawarta między inwestorem a Dyrektorem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – RZGW we Wrocławiu. Skuteczne zawarcie umowy upoważnia do wejścia na grunt i zajęcie nieruchomości na czas prowadzenia robót. O zawarcie umowy należy zwrócić się do RZGW we Wrocławiu, do Wydziału Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa i Współpracy z Użytkownikami Wód, odrębnym wnioskiem..."

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX