Czy organ ponownie może skorzystać z art. 30 ust. 9 u.ś.r. i jeżeli zajdą przesłanki umorzyć pozostałą do spłaty kwotę nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba, której została wydana decyzja ws. zwrotu nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego, wystąpiła do GOPS z wnioskiem o rozłożenie spłaty nienależnie pobranych świadczeń na raty.

Została wydana decyzja, w której rozłożono spłatę nienależnie pobranych świadczeń, zgodnie z wnioskiem strony na 20 miesięcznych rat. Osoba spłaciła 8 rat i złożyła wniosek o umorzenie pozostałej do spłaty kwoty nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami. Osoba przedstawiła dokumenty poświadczające trudną sytuację materialną i zdrowotną.

Czy organ ponownie może skorzystać z art. 30 ust. 9 u.ś.r. i jeżeli zajdą przesłanki umorzyć pozostałą do spłaty kwotę nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami?

Czy należy wtedy uchylić decyzję w sprawie rozłożenia na raty i wydać decyzję o umorzeniu nienależnie pobranych świadczeń?

Czy decyzję o rozłożeniu na raty należy zmienić, poprzez umorzenie pozostałej do spłaty kwoty?

Czy należy wysłać stronie zawiadomienie o wszczęciu postępowania?

Jeżeli tak, to czy będzie to postępowanie ws. zmiany decyzji o rozłożeniu na raty, czy postępowanie o uchylenie decyzji o rozłożeniu na raty, czy należy wszcząć postępowanie ws. umorzenia pozostałej do spłaty kwoty nienależnie pobranych świadczeń?

Czy, jeżeli postępowanie prowadzone jest na wniosek wnioskodawcy, nie z urzędu, to należy zawiadamiać o wszczęciu postępowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX