Czy organ podatkowy może przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnego zmarłego podatnika i jego małżonki, jeżeli spadkobiercą nie jest żona, a dzieci podatnika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zmarły podatnik był podatnikiem podatku od środków transportowych i posiadał z tego tytułu zaległości. Spadek po nim odziedziczyli z dobrodziejstwem inwentarza syn i córka. Tut. organ podatkowy wydał decyzję określającą odpowiedzialność spadkobierców. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Spadkobiercy nie zapłacili określonego w decyzji zobowiązania. Wysłano do nich upomnienia. Z informacji przedstawionych przez spadkobierców w toku postępowania wiadomo, że sprawa o podział majątku po zmarłym (w skład majątku wchodzą nieruchomości i ruchomości) jest w toku.Wobec czego w rejestrach państwowych jako właściciel nieruchomości i ruchomości figuruje nadal zmarły podatnik. Zatem na chwilę obecną nie ma możliwości prowadzenia egzekucji z przedmiotów wchodzących w skład masy spadkowej (np. hipoteka, zastaw skarbowy).

Czy skoro zobowiązanie podatkowe powstało w wyniku nabycia przez spadkobierców majątku odrębnego, czy można prowadzić egzekucję z ich majątków objętych wspólnością majątkową małżeńską (wspólne konto bankowe, nieruchomości i ruchomości nabyte w trakcie trwania małżeństwa)? Jak sporządzić tytuły wykonawcze, aby egzekucja była najskuteczniejsza?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX