Czy organ ochrony środowiska powinien – na żądanie Zakładu, włączyć instalacje przyjęte zgłoszeniem do pozwolenia sektorowego na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład posiada pozwolenie zintegrowane z uwagi na eksploatację instalacji do spalania paliw w postaci kotłów (średnie źródła spalania paliw o łącznej mocy cieplnej źródeł opalanych gazem ziemnym 32 MW i opalanych olejem opałowym 11 MW), pozwolenie sektorowe na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza (emisja pyłów z instalacji znajdującej się na terenie zakładu, niepowiązanej z instalacją IPPC) oraz instalacje przyjęte zgłoszeniem przez organ ochrony środowiska (niepowiązane technologicznie z instalacją IPPC) w postaci pomp p.poż. z silnikami Diesla o łącznej mocy cieplnej 0,8 MW i kotła opalanego gazem ziemnym o mocy cieplnej 1,1 MW (źródło energetyczne). Prowadzący instalację wnosi do organu ochrony środowiska o ujęcie w posiadanym pozwoleniu sektorowym instalacji objętych wcześniej zgłoszeniem, czyli pomp p.poż. i kotła opalanego gazem ziemnym. Jako argument prowadzący instalację podaje, że są to instalacje położone na terenie jednego Zakładu i parametry tego samego rodzaju (nominalna moc cieplna) sumują się. Zdaniem Zakładu źródła energetyczne jako niepowiązane technologicznie z instalacją IPPC powinny zostać uwzględnione w pozwoleniu sektorowym na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.

Czy organ ochrony środowiska powinien – na żądanie Zakładu, włączyć instalacje przyjęte zgłoszeniem do pozwolenia sektorowego na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX