Czy organ ochrony środowiska jest uprawniony do dokonania takiej zmiany pozwolenia, skoro winien zachować zgodność z decyzją środowiskową, a ta przewidywała istnienie pięciu emitorów - w tym również emitorów dla w/w źródeł?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ ochrony środowiska wydał pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza dla pewnej spółki, które obejmowało pięć emitorów odprowadzających w sposób zorganizowany zanieczyszczenia do powietrza. Dla każdego z tych emitorów ustalono odrębnie dopuszczalne wielkości emisji w pozwoleniu oraz parametry emitorów. Na etapie wydawania pozwolenia organ odnosił się do zapisów wydanej dla zakładu decyzji ustalającej środowiskowe uwarunkowania, która również określała liczbę emitorów oraz ich parametry, choć nie ustalała emisji dopuszczalnej. W tym zakresie zachowano zgodność z tą decyzją, co było związane z brzmieniem art. 86 pkt 1 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. Po upływie niepełnego roku spółka złożyła jednak wniosek o zmianę wydanego pozwolenia, w którym wskazano na potrzebę wykreślenia dwóch (spośród pięciu) emitorów. Jako uzasadnienie wnioskujący podał, że w przypadku dwóch źródeł emisji (komora śrutownicza i oczyszczarka wirnikowa-przelotowa) zastosowano skuteczniejsze urządzenia oczyszczające, które umożliwiają zawracanie powietrza procesowego z tych urządzeń (po oczyszczeniu) na halę produkcyjną. A zatem urządzenia te nie będą źródłem emisji zorganizowanej.

Czy organ ochrony środowiska jest uprawniony do dokonania takiej zmiany pozwolenia, skoro winien zachować zgodność z decyzją środowiskową, a ta przewidywała istnienie pięciu emitorów - w tym również emitorów dla w/w źródeł?

Czy też przepis art. 86 pkt 1 u.o.o.ś. należy odczytywać w ten sposób, że organ wydający pozwolenie emisyjne jest związany tylko takimi warunkami zawartymi w decyzji środowiskowej, które dotyczą źródeł emisji - z których emisja wymaga uregulowania w drodze pozwolenia?

A zatem w/w źródła - jako niewymagające obecnie pozwolenia (z racji na emisję niezorganizowaną) nie muszą być rozpatrywane w kontekście zgodności z decyzją środowiskową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX