Czy organ nadzoru budowlanego powinien ponownie dokonać ustalenia i kwalifikacji odstępstw w związku z wejściem w życie znowelizowanych przepisów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2021 r.

PYTANIE

Onb prowadzi postępowanie (wszczęte sprzed nowelizacji ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud.) w sprawie budowy budynku wybudowanego z odstępstwami od projektu budowlanego, którego zakończenie budowy zostało skutecznie przyjęte przez onb (w roku 2003). Od dnia skutecznie przyjętego zgłoszenia zakończenia nie były prowadzone żadne prace budowlane. W toku postępowania (na dzień wszczęcia postępowania) ustalono, że wysokość budynku oraz konstrukcja nie odpowiada projektowi. Zmiana wysokości budynku nie została wykazana w dokumentach do zgłoszenia zakończenia oraz wg. kwalifikacji odstępstw sprzed nowelizacji stanowi istotne odstępstwo.

Z uwagi na to, że nie mamy do czynienia z zamierzeniem budowlanym realizowanym (z uwagi na zakończone roboty budowlane i skuteczne przyjęcie zgłoszenia zakończenia) zastosowanie mają przepisy art. 27 w zw. z art. 28 ustawy z 13.02.2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 471) – dalej u.z.p.b. czy art. 25 u.z.p.b.?

Czy onb powinien ponownie dokonać ustalenia i kwalifikacji odstępstw w zw. z wejściem w życie znowelizowanych przepisów?

I czy jeśli nie wydał jeszcze decyzji z art. 51 pr. bud., jeśli zajdzie okoliczność braku istotnych odstępstw, umorzyć postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX