Czy organ nadzoru budowlanego jest zobligowany dokonać uzgodnienia decyzji rozbiórkowej z wojewódzkim konserwatorem zabytków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego prowadzi postępowanie w przedmiocie nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. Materiał dowodowy potwierdza zasadność wydania decyzji z art. 67 ust. 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. Organ ustalił, że obiekt nie jest zlokalizowany na nieruchomości objętej planem zagospodarowania przestrzennego, natomiast sam obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków - art. 22 ust. 4 ustawy z 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2021 r. poz. 710). Obiekt nie jest objęty żadną inną formą ochrony konserwatorskiej. W związku z powyższym stanem faktycznym:

1) Czy organ nadzoru budowlanego jest zobligowany przed wydaniem decyzji z art. 67 ust. 1 pr. bud. dokonać uzgodnienia przedmiotowej decyzji rozbiórkowej z wojewódzkim konserwatorem zabytków w trybie art. 67 ust. 3 i 4 pr. bud., zwłaszcza w sytuacji, w której przepis ten nie wskazuje wpisu obiektu do gminnej ewidencji zabytków jako przesłanki do dokonania uzgodnienia tak, jak robi to analogiczny przepis skierowany do organu administracji architektoniczno-budowlanej (art. 39 ust. 3 pr. bud.)?

2) Czy w przypadku uznania w wyżej opisanym stanie prawnym, iż obiekt nadaje się do skierowania nakazu w trybie art. 66 ust. 1 pr. bud., istnieje obowiązek dokonania uzgodnienia/zaopiniowania nakazu doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z przepisami, a jak tak, to jaka jest postawa prawna zwrócenia się do wojewódzkiego konserwatora zabytków o uzyskanie takiego stanowiska - czy jest to art. 39 pr. bud. czy ewentualnie art. 7b lub art. 106 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX