Czy Organ na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. może zawiesić postępowanie uznając, że plan monitorowania jest zagadnieniem wstępnym dla raportu z udoskonaleń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2021 r. Zakład wystąpił o zm. zezwolenia wraz z zatwierdzeniem PM dla instalacji, które znajdowały się na terenie dwóch innych zakładów w rozumieniu ustawy POŚ i z której w jednym zakładzie spalana była wyłącznie biomasa (co wykluczało te instalacje spod ustawy z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych - dalej u.s.h.u.e. - art. 2 pkt 1 u.s.h.u.e.). Jednocześnie toczyło się postępowanie o zmianę pozwolenia zintegrowanego (PZ), m.in. zmieniano granice zakładu, aby wszystkie źródła spalania paliw znajdowały się na terenie jednego zakładu – wtedy zastosowanie może mieć art. 52 ust. 4 u.s.h.u.e. Postępowanie o zm. zezwolenia zawieszono. W maju 2023 r. wydano decyzję zm. PZ. Następnie na wniosek Strony podjęto postępowanie w sprawie zmiany zezwolenia. Organ wezwał prowadzącego instalację do uaktualnienia przedłożonego do zatwierdzenia PM wskazując, że data rozpoczęcia stosowania zm. PM nie może być wcześniejsza niż data uzyskania zm. PZ. W czerwcu 2023 r. Firma na podstawie art. 79 u.s.h.u.e. wystąpiła o zatwierdzenie raportu z udoskonaleń w planie metodyki monitorowania (raport z weryfikacji przeprowadzono na podstawie niezatwierdzonej wersji PM). Udoskonalenie wskazane w sprawozdaniu z weryfikacji brzmi: "zaleca się dla strumienia F2 (tu biomasa zeroemisyjna) modyfikację planu monitorowania, aby móc określić wartość wstępnego wskaźnika emisji", jednocześnie Firma wnioskuje w raporcie, aby wprowadzona zmiana PM zawierała datę rozpoczęcia stosowania: 01.01.2023 r. (gdzie datą stosowania będzie maj 2023).

Co w tej sytuacji ma zrobić organ?

Czy wobec braku zatwierdzonego PM (oraz zawieszonego do dziś postępowania w sprawie zm. PMM) może zatwierdzić raport z udoskonaleń?

Czy może organ na podstawie art. 105 § 1 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. powinien umorzyć postępowanie jako bezprzedmiotowe?

Czy Organ na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. może zawiesić postępowanie uznając, że plan monitorowania jest zagadnieniem wstępnym dla raportu z udoskonaleń?

Czy wysłać o zaopiniowanie raport do KOBIZE opisując całą sytuację?

Proszę o wskazanie kierunku rozwiązania tej sprawy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX