Czy organ musi mieć na piśmie zgodę wszystkich stron postępowania, jeśli inwestor złożył wniosek z art. 155 k.p.a. o wycofanie z obrotu prawnego ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawroński Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy uchylenia decyzji ostatecznej pozwolenia na budowę, będącej w obrocie prawnym, w przypadku, gdy inwestor składa wniosek z art. 155 k.p.a. o jej wycofanie z obrotu prawnego.

Czy organ architektoniczno-budowlany musi mieć na piśmie zgodę wszystkich stron postępowania na jej uchylenie?

Czy wystarczy, że zawiadomi strony o prowadzonym postępowaniu w sprawie uchylenia decyzji i w pismach dotyczącym wszczęcie postępowania i zakończenia postępowania, poinformuje wszystkie strony o możliwości zajęcia stanowiska i wypowiedzenia się w przedmiocie sprawy uchylenia decyzji w określonym przez organ terminie?

Jeśli po upływie tego terminu, strona nie zajmie stanowiska, czy organ może w formie tzw. milczącej zgody przyjąć, że strona wyraża zgodę na uchylenie decyzji?

Ponieważ w przypadku inwestycji liniowych (droga, sieci itp.) często trudno jest zachować terminy wyznaczone przez k.p.a., z uwagi na nieodbieranie korespondencji przez strony, a już otrzymanie w drodze korespondencyjnej wszystkich oświadczeń o niewnoszeniu uwag jest wręcz niemożliwe.

Czy wyrażenie zgody musi być w formie pisemnego oświadczenia złożonego przez wszystkie strony postępowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX