Czy organ może zmienić decyzję zezwalającą na wyłączenie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, poszerzając obszar wyłączenia o powierzchnię gruntu przeznaczoną pod budowę budynku gospodarczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 6 stycznia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor 2 lata temu otrzymał pozwolenie budowlane na inwestycję pod nazwą: budowa domu jednorodzinnego. W trakcie postępowania uzyskał także zezwolenie na wyłączenie użytków rolnych z produkcji. Przedmiotowe wyłączenie obejmowało budynek mieszkalny i towarzyszące mu utwardzenia terenu. Całkowita powierzchnia podlegająca wyłączeniu wynosiła 0,0388 ha i organ, zgodnie z art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l., nie ustalił należności i opłat rocznych za to wyłączenie. Obecnie inwestor jest w trakcie budowy tego domu. W trakcie prowadzonej budowy budynku mieszkalnego inwestor postanowił wybudować dodatkowo budynek gospodarczy wolno stojący na potrzeby budynku mieszkalnego. W tej sprawie wystąpił do starosty o uzyskanie pozwolenia budowlanego na budowę budynku gospodarczego. Obecnie inwestor dysponuje dwoma projektami budowlanymi: na budynek mieszkalny i oddzielny na budynek gospodarczy.

Czy na tym etapie organ może dokonać zmiany wcześniej wydanej decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, poszerzając obszar wyłączenia o powierzchnię gruntu przeznaczoną pod budowę budynku gospodarczego?

Skoro wcześniej organ zwolnił inwestora z obowiązku ponoszenia opłat i należności za wyłączenie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, to czy dokonując wyłączenia gruntu pod budynek gospodarczy budowany na potrzeby budynku mieszkalnego, może zwolnić z należności i opłat, jeżeli całkowita powierzchnia do wyłączenia (dla budynku mieszkalnego wyłączono 0,0388 ha i dla budynku gospodarczego planuje się wyłączyć 0,0100ha) nie przekroczy 0,05 ha?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX