Czy organ może zatwierdzić przedłożone projekty i udzielić pozwolenia na budowę w obiekcie nielegalnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na rozbudowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Na działce, na której znajduje się budynek będący przedmiotem wniosku, znajduje się również inny obiekt budowlany, który został wybudowany w latach 90-tych XX wieku jako tymczasowy obiekt budowlany z terminem rozbiórki do końca 1999 r.

Czy w tej sytuacji organ może zatwierdzić przedłożone projekty i udzielić pozwolenia na budowę?

Zgodnie z art. 35 ust. 5 pkt 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud., organ administracji architektoniczno-budowlanej wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego i wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli na terenie, którego dotyczy projekt zagospodarowania działki lub terenu, znajduje się obiekt budowlany, w stosunku do którego wydano ostateczną decyzję o nakazie rozbiórki. W niniejszej sytuacji bez wątpienia nie mamy do czynienia z ostateczną decyzją o nakazie rozbiórki. Jednak mamy do czynienia z wymagalnym obowiązkiem rozbiórki. Decyzja zezwalająca na budowę przedmiotowego obiektu tymczasowego zawierała bowiem w swej treści nakaz rozbiórki w określonym czasie.

Czy zatwierdzając projekt zagospodarowania terenu i wydając obecnie pozwolenie na rozbudowę organ w pewien sposób nie zalegalizuje istniejącego obiektu tymczasowego?

Organ spotkał się bowiem ze stanowiskiem organów nadzoru, zgodnie z którym udzielenie pozwolenia na budowę lub przyjęcie zgłoszenia w obiekcie nielegalnym powoduje legalizację tego obiektu uniemożliwiając w ten sposób działanie organów nadzoru budowlanego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX