Czy organ może z urzędu zwrócić przedsiębiorcy zabezpieczenie roszczeń, które zostało ustanowione na potrzeby nieprowadzonej już działalności w zakresie zbierania odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 30 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca przez kilka lat prowadził działalność polegającą na zbieraniu odpadów 15 03 01 (Opakowania z drewna). Uzyskane zezwolenie dostosował w związku ze zmianą ustawy o odpadach i wpłacił z tego tytułu zabezpieczenie roszczeń. Po kilku miesiącach od uzyskania decyzji dostosowawczej przedsiębiorca wniósł o wygaszenie zezwolenia na zbieranie odpadów.

Jednocześnie, ale już odrębnym wnioskiem, przedsiębiorca wniósł o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów i wpłacił stosowne zabezpieczenie roszczeń. Wygaszenie decyzji na zbieranie odpadów nastąpiło z chwilą wydania nowego zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Przedsiębiorca, który do tej pory zbierał odpady w postaci palet drewnianych, poddaje je przetwarzaniu. Miejsce, które do tej pory było przeznaczone na odpady podlegające zbieraniu, jest przeznaczone na odpady, które podlegają przetwarzaniu. Przedsiębiorca ten, mimo zapewnień, nie złożył wniosku o zwrot zabezpieczenia roszczeń ustanowionego w ramach prowadzonej działalności polegającej na zbieraniu odpadów.

Czy organ może z urzędu zwrócić przedsiębiorcy zabezpieczenie roszczeń, które zostało ustanowione na potrzeby nieprowadzonej już działalności w zakresie zbierania odpadów?

W chwili obecnej na rachunku organu są zewidencjonowane dwie należności z tytułu zabezpieczenia roszczeń - depozyt z tytułu zbierania odpadów, depozyt z tytułu przetwarzania odpadów. Wpłacone zabezpieczenie roszczeń z tytułu zbierania odpadów zalega na rachunku organu już od dłuższego czasu, a przedsiębiorca nie spieszy się ze złożeniem wniosku o jego zwrot.

W jaki sposób organ ma możliwość zwrotu tejże należności?

Ponadto zauważyć należy, iż zwrot zabezpieczenia roszczeń następuje wraz z odsetkami.

W jaki sposób organ może tą należność zwrócić wraz z odsetkami przedsiębiorcy?

Jakie działania organ winien podjąć, by móc tą należność zwrócić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX