Czy organ może z urzędu wszcząć postępowanie, biorąc pod uwagę skargi mieszkańców oraz ustalenia ekspertyzy, w sprawie cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 17 marca 2016 r.

PYTANIE

Organ udzielił burmistrzowi pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych z dróg gminnych wylotem z kolektora kanalizacji deszczowej do rowu melioracyjnego. W związku z licznymi skargami dotyczącymi ilości odprowadzanych wód oraz ich jakości (podejrzenia, że do kolektora są odprowadzane również ścieki bytowe), nałożono na burmistrza w trybie art. 133 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., obowiązek wykonania ekspertyzy. Przedłożona przez burmistrza ekspertyza wykazała, iż do wylotu odprowadzane są wody opadowe i roztopowe również z powierzchni innych niż wskazane w wydanym pozwoleniu wodnoprawnym, oraz określono, iż ilość faktycznie odprowadzanych wód wylotem z kolektora kanalizacji deszczowej będzie znacznie większa niż wskazana w pozwoleniu (przy czym ekspertyza nie wskazuje, ani jaka to będzie ilość wód, ani jakie powierzchnie są faktycznie odwadniane przez przedmiotowy kolektor). Ponadto, ekspertyza potwierdziła fakt, iż do kolektora są okresowo zrzucane ścieki bytowe. Organ nie znajduje podstaw do skorzystania z art. 133 ust. 2 pr. wod.

Czy organ może z urzędu, wobec skarg mieszkańców oraz braku wskazania w ekspertyzie kroków zmierzających do rozwiązania wskazanych problemów, wszcząć postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego w trybie art. 136 pr. wod..?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX